Budleje
Budleja prinesie do vašej záhrady nádherné voňavé kvety a motýle.
#ShowMore#
Budleja sa hovorovo nazýva aj letný orgován alebo motýlí krík. Jej dlhé a voňavé súkvetia tvorené z množstva malých kvietkov priťahujú veľké množstvo motýľov. Počas leta sa vďaka tomu stáva magnetom nielen pre motýle aj pre naše oči. Jej krásne kvety pripomínajúce orgován majú širokú škálu farieb od snehovo bielej až po tmavo fialovú. V Záhradkárstve Dráb nájdete okrem budlejí rôznych farieb aj budleju do kvetináča, stĺpovitú budleju a nádhernú viacfarebnú budleju.
Najpredávanejšie
Budleje
Budleje sú nádherné kvitnúce kríky, ktoré sú koncom leta a na jeseň obsypané farebnými kvetmi. Výrazné a voňavé kvety vyrastajú v dlhých metlinách na konci konárov. Budleja je tiež známa ako letný orgován alebo motýlí krík, pretože jej kvety majú medovú vôňu a sú bohaté na nektár. Vďaka tomu je veľmi atraktívna pre motýle, včely a iný užitočný hmyz.
Budleja má mnoho rôznych odrôd a farbieb. Kvety budlejí nájdete vo farbách od bielej a žltej po oranžovú, ružovú, levanduľovú a fialovú.
Ak túžite mať budleju vo vašej záhrade, určite sa pýtate: Ako pestovať budleju? Dá sa budleja pestovať v kvetináči? Kedy strihať budleju? Kedy presádzať budleju? Ako sa starať o budleju?
Odpovede na tieto, ale aj ďalšie otázky nájdete v tomto článku. Vysvetlíme vám rozdiely medzi jednotlivými druhmi budlejí, popíšeme akú starostlivosť si budleje vyžadujú a odpovieme na vaše najčastejšie otázky. Pridáme aj zopár našich tipov a vychytávok pre úspešné pestovanie budlejí.
Pestovanie budeljí
Budleja nie je náročná na pestovanie. Ak jej vyberiete to správne stanovisko, s malou starostlivosťou sa vám odvďačí prekrásnym kvitnutím.
Aké stanovisko potrebuje budleja?
Budleia by mala byť vysadená na plnom slnku. To znamená miesto vo vašej záhrade, kde sa dostáva aspoň 8 hodín jasného svetla denne. V južných oblastiach je ranný alebo popoludňajší tieň v poriadku, pokiaľ má budleja aspoň 6 hodín slnka.
Akú pôdu vyžaduje budleja?
Budleja nie je náročná na pôdny typ. Ale rovnako ako mnohé iné rastliny, aj korene budleií neznášajú mokrú pôdu - najmä počas zimných mesiacov. Uistite sa, že ste vybrali miesto na výsadbu, kde je pôda veľmi dobre priepustná a odvodnená.
Dá sa budleja pestovať v kvetináči či črepníku?
Pre pestovanie v nádobe si treba vybrať trpasličiu alebo stĺpovitú odrodu budleje. Napríklad Butterfly Tower dorastá do výšky iba približne 2 metre. Vďaka tomu je ideálna na pestovanie v kvetináčoch.
Je budleja mrazuvzdorná?
Mrazuvzdornosť závisí od konkrétnej odrody budleje, ale vo všeobecnosti je rastlina proti silným zimným mrazom dobre odolná. Vždy je však dôležité si skontrolovať štítok rastliny. Pri veľmi tuhých zimách sa môže stať, že omrzne nadzemná časť rastliny, ale na jar zvyčajne rýchlo dorastie a kvitne podľa plánu.
Kde zasadiť Budleju?
Keďže budleie dosahujú výšku od 50 do 250 cm, je dôležité vybrať správny kultivar pre daný priestor. Rastliny v plnej veľkosti, ako je Black Knight, môžu byť vysadené pri plote alebo medzi iné kríky. Stredne veľké kultivary, ako je napríklad Buzz Sky Blue, sú vynikajúce pre zadnú stranu trvalkového okraja. Trpasličie odrody, ako je Buzz Magenta, alebo stĺpovitá Butterfly Tower sú dobré aj na vysadenie do nádob.
Kedy kvitne budleja?
Budleia zvyčajne kvitne nepretržite od konca leta a jesene, pričom sa zastaví až s prvým mrazom. Priebežné odstránenie odkvitnutých kvetov udrží čistý vzhľad a podporí ďalšie kvitnutie.
Starostlivosť o budeleje
Budleja si pýta iba pravidelné jarné strihanie, aby sa vám svojim rýchlim rastom nevymkla spod kontroly.
Ako strihať budleju?
Rovnako ako napríklad orgován a veľa iných kvitnúcich kríkov, aj budleia viac prosperuje, keď sa každoročne strihá. Najlepší čas na strih je skoro na jar, keď pominú posledné mrazy a na stonkách uvidíte zelené púčiky.
Ak chcete zachovať veľkosť rastliny, môžete niektoré stonky zrezať spätne až na zem a dĺžku ostatných skrátiť asi o polovicu. Kvety sa vytvárajú na koncoch stoniek, takže jarné strihanie tiež pomáha udržiavať kvety bližšie k úrovni očí. Aj trpasličie kultivary treba strihať.
Okrem skrátenia dĺžky stoniek venujte čas aj odstráneniu odumretých vetiev a odrežte ich až na hlavný kmeň. Prerieďte krížiace sa konáre a tenký, rozvetvený porast. Rezy robte tesne nad púčikom alebo výhonkom.
Ako často polievať budleju?
Počas prvého leta budleju zalievajte týždenne alebo podľa potreby, aby ste zabezpečili, že korene nevyschnú. Na konci vegetačného obdobia by mala byť vaša budleia dobre zakorenená a vystačí si s prirodzenými zrážkami. Pred zimou ju určite nenechajte premokrenú.
Je možné budleju presadiť?
Ak ste náhodu svoju budleju na začiatku vysadili na nie príliš optimálne miesto, a chcete ju presadiť, bude to potrebné urobiť na jar.