Čučoriedky
Čučoriedky patria medzi to najchutnejšie a najzdravšie ovocie na záhrade.
#ShowMore#
Pripravili sme pre Vás kolekciu čučoriedok na mieru ušitú našim podnebným podmienkam, ktoré budú rodiť od začiatku júla do konca augusta. V ponuke nájdete skoré, stredne skoré a neskoré odrody od najmenších veľkostí v 2,5 l kvetináčoch až po 8 ročné plne rodiace, tvarované a hnojené čučoriedky, ktoré si už nevyžadujú žiadnu starostlivosť iba miesto vo vašej záhrade. Veľkoplodé, samoopelivé, mrazuvzdorné, viackrát rodiace, ružové čučoriedky. Každý si príde na svoje ! Predávame iba sadenice najvyššej kvality. Pre maximálny výnos odporúčame vysádzať minimálne 2 odrody.
Najpredávanejšie
Kanadské čučoriedky
Vaccinium corymbosum alebo čučoriedka kanadská, záhradná, hroznovitá, chocholíkatá či veľkoplodá. Rôzne názvy, ktoré označujú vždy rovnaké ovocné dreviny. Z menej známeho ovocia sa postupom času stala súčasť takmer každej záhrady. Vyšľachtili sa odrody s inou výškou, veľkosťou plodov alebo dobou zrenia. Akú čučoriedku si vybrať ? Ako sa starať o čučoriedku ? Ako správne zasadiť čučoriedku ? Odpoveď na tieto a mnohé ďalšie otázky, spolu s tipmi Záhradkárstva Dráb Vám ponúkame v nasledujúcom článku.
Pestovanie čučoriedok
Kanadské čučoriedky sú ovocné kríky, ktoré v sebe spájajú znaky okrasnej i úžitkovej rastliny. Samotné pestovanie čučoriedok nie je veľmi náročné, ale príprava na ich výsadbu pomerne náročná je. Ak však pri príprave nič nezanedbáte budete sa zo svojich čučoriedok tešiť dlhú dobu nakoľko ide o dlhoveké rastliny, ktoré v dobrých podmienkach vydržia aj dvadsať rokov.
Výber miesta pre čučoriedky
Čučoriedky potrebujú pre svoj rast miesto s vyššou vlhkosťou. Zároveň však musí byť výsadbové miesto dostatočne slnečné. Odporúčame vybrať miesto, na ktoré počas leta svieti priame slnko aspoň 8 hodín denne. Bez dostatku slnečných lúčov budú vaše čučoriedky plodiť menej, ich veľkosť bude menšia a ich chuť bude menej sladká.
Príprava výsadbového miesta
Príprava miesta na výsadbu je esenciálna pre ďalší život čučoriedok. Čučoriedkam sa najviac darí v priepustných a ľahkých pôdach, naopak v ílovitej pôde sa ich rast spomaľuje či dokonca úplne zastavuje. Bežná záhradná pôda čučoriedkam nevyhovuje.
Najideálnejšou na výsadbu čučoriedok je rašelina, nakoľko spĺňa podmienky kyslej pôdy s vysokým obsahom humusu. Rašelina je však chudobná na živiny. Tie sa musia čučoriedkam dodávať v podobe hnojiva na čučoriedky alebo rohoviny, aby sa tak docielil požadovaný úspech. Okrem rašeliny môžete na výsadbu použiť i substrát na čučoriedky, ktorý obsahuje čučoriedkové hnojivo na 6 týždňov. V našej ponuke na predajni nájdete čučoriedkové substráty od 50 l určené priamo na pestovanie čučoriedok, vzhľadom k ich váhe však tieto neponúkame na eshope.
V prípade výsadby jednej čučoriedky vykopte jamu s priemerom 70 cm a hĺbkou 50 cm. Pri výsadbe väčšieho počtu čučoriedok je lepšie vykopať celý rigol. Šírka jamy by mala byť minimálne 70 centimetrov. Jej hĺbka závisí od kvality pôdy, no zvyčajne stačí 50 centimetrov.
Naše tipy :
- steny a dno výsadbovej jamy obložte netkanou textíliou, ktorá zamedzí vyplavovaniu kyslosti z rašeliny
- na dno jamy najprv nasypte vrstvu muľčovacej kôry až potom rašelinu, postupné rozkladanie mulču Vám poslúži ako biologický okysľovač pôdy
- ušetrite si prácu a vyskúšajte pestovať čučoriedky v kontajneroch na terase či balkóne, kontajner tiež môžete zakopať do zeme, získate tým estetickú a funkčnú alternatívu
Ako sadiť čučoriedky
Samotná výsadba čučoriedok je po starostlivej príprave už len veľmi ľahkou záležitosťou a je úplne jedno, v akom termíne sa čučoriedky vysadia. Výnimkou je len obdobie, kedy je pôda zamrznutá.
Rašelinu vysypte do výsadbovej jamy alebo kontajnera na čučoriedky a výdatne zalejte vodou. Následne rašelinu premiešajte a uistite sa že nieje suchá a prachovitá. V prípade potreby znova zalejte a premiešajte. Čučoriedku vyberte z kvetináča a jemne roztrhnite koreňový bal. Tým pomôžete čučoriedke rýchlejšie sa zakoreniť a urýchli sa tým tiež nástup čučoriedky do plodnosti. Čučoriedku vložte do rašeliny, prisypte a výdatne zalejte. Nakoniec nasypte okolo čučoriedy vrstvu drevenej štiepky, ktorá pomáha udržiavať vlahu a kyslé pH rašeliny.
Náš tip :
- ku koreňom čučoriedky môžete hneď pri výsadbe nasypať rohovinu a mykorhízne huby
Napriek tomu že už poznáme aj samoopelivé odrody čučoriedok je vždy lepšie pestovať minimálne 2 rozličné odrody. Prítomnosť iných odrôd v blízkosti znamená vyššiu úrodu, väčšie plody a vyššiu prítomnosť niektorých užitočných látok v plodoch.
Náš tip :
- pri výbere čučoriedok odporúčame zohľadniť dozrievanie plodov a vybrať si jednu skorú, jednu poloskorú a jednu neskorú odrodu, ktoré Vám budú postupne dozrievať, čím si značne predĺžite obdobie zberu
Starostlivosť o čučoriedky
Základom starostlivosti o čučoriedky je dostatok vlahy a správne pH pôdy. Keďže majú plytký koreňový systém, je vhodné tiež spomínané mulčovanie. Vhodné je aj jemné prekyprenie pôdy (ak mulčujete, kypriť nemusíte). Pri tejto činnosti buďte opatrní a nepoužívajte žiadne dlhé kovové nástroje, ktorými by ste poškodili korene čučoriedok. Najlepšie je iba ručné vytrhanie buriny a jemné skyprenie pôdy prstami.
Ako často čučoriedku zalievať
Zálievka by mala byť pravidelná a rovnomerná, pokiaľ pestujeme čučoriedku v kochlíku či v kontajneri, môžeme ju zalievať každý deň. Pozor si treba dať na to, aby zemina nebola premočená. Najväčšie nároky na vodu má čučoriedka v období rastu plodov a diferenciácie kvetných pukov.
Počas zimy čučoriedky nepotrebujú veľa vody. Rastliny stačí raz za mesiac skontrolovať, a ak je pôda suchá, zľahka ju zalejte, ale nie veľmi. Ak máte kríky pokryté snehom, rastliny dostanú dostatok vlahy, a preto ich nemusíte vôbec zalievať.
Ako a čím hnojiť čučoriedky
Čučoriedky nie sú na živiny extrémne náročné, jediné, čo vyslovene k životu potrebujú, je kyslá pôda. Kyslosť sa však z rašeliny každou zálievkou pomaly vyplavuje a je potrebné ju znova dodať. Aby ste nemuseli čučoriedku presádzať do čerstvej rašeliny doprajte svojim čučoriedkam dávku takzvaného okysľovača. Toto kyslé hnojivo aplikujte každoročne na jar, najneskôr však do konca júna. Pri mladých rastlinkách je ideálna ročná dávka kyslého hnojiva cca 30 g, pri starších a statnejších jedincoch, asi 100 – 150 g.
Čučoriedky pestované v kvetináčoch môžu potrebovať o čosi viac umelo pridaných živín. Vo všeobecnosti sa radí ich hnojiť od začiatku jari až do konca leta. O čosi lepšie ako dodržiavanie všeobecných návodov je priebežné sledovanie stavu rastlín. Pokiaľ budú v plnej sile, zakvitnú aj zarodia, nemusíte ich zbytočne dopovať hnojivom stačí prisypať za hrsť rohoviny na jar.
Na rozdiel od väčšiny rastlín, čučoriedky nie sú náročné na „klasický“ dusík, ale na takzvaný amónny dusík, ktorý prirodzene prekysľuje pôdu. Takýmto hnojivom je napríklad síran amónny, dusičnan amónny, bavlnená múčka alebo močovina. Na trhu je tiež široká ponuka hnojív priamo určených na čučoriedky a to v tekutej i granulovanej forme. Alternatívou k nim sú všetky hnojivá, ktoré sa používajú pri azalkách a rododendrónoch.
POZOR !
- pri hnojení priemyselnými hnojivami nikdy nepoužívajte také, ktoré obsahujú vápnik. Čučoriedky sú na neho vyslovene „alergické“, pretože znižuje pH pôdy.
Ako strihať čučoriedky
Čučoriedku je nutné strihať každý rok, pretože jej drevo má tendenciu rýchlo starnúť. Ide o najlepší spôsob podpory zdravotného stavu a rodivosti kra.
Prvé tri roky pestovania čučoriedky zastrihávame len slabé výhonky, aby sme vytvorili silný základ kra.
Strih vykonávame vždy len raz za rok, počas vegetačného obdobia čučoriedky, teda tesne pred začiatkom jari - koniec februára až začiatok marca. V tomto čase vidíme na rastline výhonky s púčikmi ktoré chceme zachovať. Odstránime všetky polámané, zjavne choré alebo mrazom poškodené výhonky, staré zdrevenatené výhony bez pukov a nakoniec prevzdušníme stred rastliny. Pri reze majte na pamäti že čučoriedka rodí vždy na jednoročných výhonoch a tieto je treba zachovať.
Náš tip :
- čučoriedku nikdy nestihajte po zbere plodov v jesennom období, s veľkou pravdepodobnosťou by ste sa pripravili o veľkú časť úrody na nasledujúci rok