Ibišteky
Ibištek oživí vašu záhradu veľkými exotickými kvetmi.
#ShowMore#
Ibišteky sú trvácne kvitnúce rastliny, ktorých je na svete viac ako 300 druhov. Rôznofarebné kvety ibišteka sú veľké, nápadné a tropicky vyzerajúce. Môžu mať päť alebo viac okvetných lístkov, v odtieňoch bielej, fialovej, ružovej, červenej, žltej, oranžovej alebo modrej. Ibištek sa po stáročia používa na dekoratívne, ale aj liečebné účely. Ľudia ho používali na výrobu extraktov, čajov a doplnkov.
Najpredávanejšie
Ibištek (Hibiscus)
Ibištek je veľmi populárny kvitnúci krík s veľkými zvončekovitými kvetmi. V záhradách vytvára atraktívne dominanty, ktoré priťahujú pozornosť hlavne vďaka naozaj veľkým v niektorých prípadoch až 30 cm širokým kvetom. Jeho kvety sú najčastejšie v odtieňoch bielej, ružovej, červenej, fialovej alebo modrej, prípadne v kombináciách týchto farieb.
Ibištek je vyhľadávanou súčasťou záhrad aj vďaka neskoršiemu kvitnutiu, ktoré začína až koncom júla, v chladnejších oblastiach začiatkom augusta. V tomto čase je už veľa okrasných rastlín odkvitnutých a tak ibištek preberá štafetu. Jeho veľkou devízou je aj nenáročnosť na pestovanie, ak mu doprajete vhodné podmienky na rast, násobne Vás odmení krásou a vitalitou bez potreby ďalšej starostlivosti.
Pestovanie ibišteka
Ibištek potrebuje pre svoj rast slnečné stanovisko a dostatok priestoru. Sýrsky ibištek dorastá až do výšky 3 metrov a skoro rovnakej šírky. To treba zohľadniť už pri jeho výsadbe či pri plánovaní záhrady. V prípade menšej záhrady alebo nedostatku priestoru je vhodné vybrať si slabšie rastúcu odrodu akou je napríklad ibištek bahenný, prípadne upravovať veľkosť pravidelným rezom.
Nároky na vodu
Ibištek sýrsky dobre znáša aj kratšie obdobie sucha, takže si za bežných podmienok vystačí s dažďovou vodou. Častejšiu zálievku si však budú vyžadovať čerstvo zasadené rastliny a tiež všetky odrody bahenného ibišteka, ktorých nároky na vody sú vyššie. Bahenné ibišteky si vyžadujú stálu vlhkosť pôdy, počas najväčších horúčav je teda potrebné pravidelne ich zalievať. K stálosti vlahy v pôde Vám dobre poslúži okolie bahenného ibišteka obsypať mulčom, borovicovou kôrou či drevenou štiepkou, ktorá pomáha udržiavať vlhkosť pôdy.
Nároky na pôdu a hnojenie
Ibišteky sú veľmi dobre prispôsobivé na rôzne druhy pôdy. Ideálne však je ak je pôda priepustná a netrpí na premokrenie. Ibišteky tolerujú aj široké rozpätie pH v pôde a dobre rastú od kyslých až po mierne zásadité pôdy. Nevadí im ani nedostatok živín v pôde, no ak chcete docieliť ich bohaté kvitnutie je dobré dodať im živiny v podobe kompostu alebo hnojiva. Ideálne je aplikovať pomaly rozpustné hnojivo v priebehu apríla no vo všeobecnosti ich môžeme prihnojovať od apríla do septembra.
Starostlivosť o ibištek
Ibištek je v podstate bezúdržbový okrasný strom alebo ker. Najkrajšie pôsobí vo svojej prirodzenej forme, preto sa jeho strih vykonáva len na suchých a poškodených konároch. V prípade rozsiahlešieho strihu sýrskeho ibišteka kvôli jeho tvarovaniu je vhodnou dobou na vykonanie rezu jarné obdobie po posledných mrazoch. Po odkvitnutí ibišteka je vhodné odstrániť suché kvety, čím sa zabráni samovoľnému vysiatiu semien do zeme a zároveň tým stimulujeme opätovné kvitnutie. Bahenný ibištek prežíva zimu vždy len ako hľúza, pričom jeho nadzemná časť odumrie. Takýto ibištek striháme 15 až 20 cm nad zemou čím ochránime hľúzu pred vymrznutím a stimulujeme ju k rastu.
Sadenie ibišteka
Keďže ibišteky sa predávajú väčšinou ako výpestky v kvetináči môžete ich vysádzať počas celého roka. Výnimkou je len zimné obdobie. Ideálny čas na vysadenie ibišteka je však skorá jar alebo jeseň. Výsadba ibišteka je úplne jednoduchá, stačí jemne rozrušiť koreňový bal, pripraviť si vhodný substrát a kvalitne vysadenú rastlinu zaliať.
Ibištek sýrsky (Hibiscus syriacus)
Na Slovensku je sýrsky ibištek najobľúbenejším a najpestovanejším druhom spomedzi všetkých pestovaných ibištekov. Dorastá do maximálnej výšky a šírky približne 3 m, no strihom sa dá jednoducho korigovať. Je odolný aj proti silnejším mrazom a nenáročný na starostlivosť. Ponúka tiež bohatú škálu farebných kombinácií a odtieňov.
Ibištek bahenný (Hibiscus moscheutos)
Ibištek bahenný je stále populárnejším druhom v našich záhradách. Jeho obrovské, exoticky vyzerajúce kvety spolu tmavšie sfarbenými listami navodzujú tropickú atmosféru, no tento druh je natoľko odolný, že jeho podzemná časť vydrží aj tuhšie mrazy. V našich klimatických podmienkach ho pestujeme vo forme trvalky, ktorej nadzemná časť vždy na zimu odumrie a na jar opäť nanovo vyrastie. Nevytvára teda drevnaté kry tak, ako ibištek sýrsky, no aj tak dokáže počas roka vyrásť do výšky 1 – 1,5 m.