Kiwi
Exotické kiwi je vaša domáca zásoba vitamínov.
#ShowMore#
Kiwi je jednou z najobľúbenejších exotických ovocí, ktoré prináša výnimočnú chuť plnú vitamínov priamo do vašej záhrady. Tieto ovocné liány pôvodom z Číny sú známe svojimi výnimočnými plodmi s jemnou, sladko-kyslou chuťou. Kiwi je to rýchlorastúca liana s opadavými listami. V krátkom čase vytvorí bujný porast, ktorý sa nezaobíde bez opory. S oválnymi listami tmavozelenej farby a voňavými kvetmi je zároveň aj dekoratívny prvok v každej záhrade.
Najpredávanejšie
Kiwi / Kivi (actinidia)
Kiwi predstavuje lahodnú plodinu bohatú na vitamíny, ktorú môžeme úspešne vypestovať priamo v našich záhradách. Okrem chutných plodov nás potešia aj nádherné kvety. Ako sa však postarať o kiwi a čo je dôležité pri jeho pestovaní?
Aj keď si kiwi väčšinou spájame s krajinou Nového Zélandu, jeho korene siahajú do Číny, kde bol pôvodne známy ako čínsky egreš. Až keď sa Nový Zéland stal jeho hlavným exportérom, dostalo svoje nové meno "kiwi", inšpirované rovnomenným novozélandským vtáčikom kivi.
Kiwi patrí do rodu aktinidia, pričom najznámejším druhom je aktinídia lahodná. Ide o drevnatý, popínavý ker, ktorý sa môže vyvinúť až do výšky stromu a žiť desaťročia. Väčšina odrôdkiwi nie sú samoopelivé rastliny, čo znamená, že na opelenie kvetu potrebujete druhú rastlinu - tzv. opeľovač kiwi. Na štyri samičie rastliny pridáte približne jednu opeľovačku. Existujú však aj samoopelivé odrody. Kvety kiwi môžeme rozlíšiť na samičie a samčie. Samčie kvety slúžia na opelenie samičích, pričom následne opadnú. Môžeme ich nájsť na výhonkoch, často v skupinkách po troch, na rozdiel od samičích kvetov kiwi, ktoré rastú osamostatnene. Kvety sú opelené hmyzom, najmä včelami a čmeliakmi. Kiwi má pôsobivé kvety. Okvetné lístky sa zvyčajne prezentujú v odtieňoch bielej alebo žltej farby, pričom stred kvetu - tyčinky, môže byť farebne odlišný. Listy kiwi sú na spodnej strane pokryté jemným chlpmi. Kiwi rozvíja svoje kvety v máji a júni, preto je dôležité rastlinu pravidelne orezávať, pretože kvety sa objavujú na výhonoch starých iba jedno ročných.
Kiwi v skutočnosti patrí medzi citrusové ovocie. Plod je obvykle pokrytý hnedou chlpatou kožou, pod ktorou sa nachádza kyslá, po zretí sladká zelená dužina s bielym jadrom, okolo ktorého sa zhromažďujú čierne jemné semená. Plod môžeme skonzumovať celý, bez šupky.
Rôzne druhy a odrody kiwi
Aj keď sme zvyknutí na kiwi s hnedou, chlpatou šupkou a zelenou dužinou, existuje na trhu aj široká škála rôznych druhov a odrôd kivi, ako napríklad zlaté kivi. To sa odlišuje od klasického nielen farbou, ktorá je žltá, ale aj tvarom plodu, ktorý pripomína vajce. Môžeme nájsť aj červené kiwi alebo aj mini kivi s hladkou šupkou. U nás nájdete napríklad samoopelivé mini kiwi Issai alebo veľkoplodé samoopelivé kiwi Jenny.
Pestovanie kiwi
Kiwi je možné úspešne pestovať aj na Slovensku, pretože existujú šľachtené odrody odolné voči mrazom. Kiwi prosperuje najlepšie na južne orientovaných stranách, kde je chránené pred vetrom. Najlepšie sa mu darí na slnečných stanovištiach s dostatočným zavlažovaním. Rastlina uprednostňuje pôdu s kyslejším pH, prípadne môžete pridať rašelinu.
Kiwi je popínavá rastlina, ktorej sa najlepšie darí na pergolách, múroch alebo plotoch, po ktorých sa môže ťahať. Rastlinu je vhodné pravidelne priväzovať k pripravenej konštrukcii. Takto môže dosiahnuť výšku niekoľkých metrov.
Je možné kiwi pestovať v kvetináči?
Áno, kiwi môže byť pestované v kvetináči na balkóne či terase. Je však dôležité, aby malo kde rásť. Ak pestujete mini kiwi, postup je rovnaký ako pri klasickom kiwi.
Správne strihanie kiwi
Je vhodné každý rok odstrániť slabé výhonky buď na jeseň alebo na konci zimy. V lete je tiež možné rastlinu jemne orezať na presvetlenie. Treba mať však na pamäti, že kvetné puky sa tvoria na dvojročnom dreve.
Hnojenie kiwi
Prvé hnojenie kivi by sa malo začať až na jar druhého roka. Keď sa rastlina dostane do tretieho roku a začne tvoriť plody, dávku hnojiva je vhodné zvýšiť. Hnojivo by malo obsahovať draslík a fosfor, a dávka by mala byť v druhom roku približne 100 g, na tretí rok dvojnásobná až trojnásobná. Ako alternatívu môžeme využiť aj kompost.
Zber kiwi
Plody kiwi môžeme zbierať až na jeseň (september/október), avšak treba sa vyvarovať prvým mrazom. Odporúča sa ich zbierať spolu so stonkou za pomoci nožníc alebo ich jednoducho otrhnúť. Ak nám ovocie nestihlo dozrieť pred mrazmi, môžeme ho otrhnúť a nechať dozrieť v lepších podmienkach. Kiwi je bohaté najmä na vitamín C, čo ho robí vynikajúcim prostriedkom na posilnenie imunitného systému.