Lagerstroemie
Lagerstroémia zaplaví vaše záhrady úžasným letným kvitnutím.
#ShowMore#
Myrta krepová prinesie do Vašej záhrady nezvyčajnú krásu stredomoria. Nádherný kvitnúci krík, ktorý kvitne dlho a bohato nadýchanými súkvetiami, nazývaný aj indický orgován je skvostom, ktorý by chcel mať v záhrade azda každý. Jej krásu ešte zvýrazňujú dekoratívne tmavozelené alebo bordové listy, ktoré robia túto rastlinu neuveriteľne fascinujúcou. Ak raz uvidíte Lagestrómiu kvitnúť, v jej krásnych šatách s intenzívnymi farbami, vďaka ktorým je elegantná a rafinovaná, budete túžiť po tejto kráske v záhrade.
Najpredávanejšie
Lagestroémie
Myrta krepová, lagestrómia, Indický orgován či dokonca Indická ľalia. Všetky tieto názvy popisujú kvitnúci krík či strom, ktorý je stále populárnejší a vyskytuje sa čoraz častejšie aj v našich záhradách.
Krása kvitnutia a dekoratívne tmavozelené alebo bordové listy robia túto rastlinu neuveriteľne fascinujúcou. Ak raz uvidíte Lagerstrómiu nakvitnutú ako sa rada ukazuje v krásnych šatách s intenzívnymi farbami ", vďaka ktorým je elegantná a rafinovaná, budete túžiť po tejto kráske v záhrade. A i keď ste to môžno nemali v úmysle ale výsadbou Myrty krepovej dáte svojej záhrade nádych magickej ušľachtilosti.
História lagerstroémií
Kde vznikol názov lagerstroémia? Musíme sa vrátiť o pekných pár rokov späť, do osemnásteho storočia, keď riaditeľ Indickej spoločnosti Magnus von Lagestroem poslal Linnéovi exemplár krásneho kra s jemnými kvetmi, aby ho zaradil do taxonómie rastlín. Bohužiaľ Magnus von Lagestroem zomrel skôr, ako dostal odpoveď od Linného, ktorý sa na jeho počesť rozhodol nazvať rastlinu Lagerstroemia Indica.
Prvý exemplár Lagerstroemia pochádzajúci z Číny (kde sa už tisícročia používa na zdobenie chrámov, domov a budov rôzneho druhu) bol neuveriteľne úspešný a rýchlo sa rozšíril vďaka svojim skvelým okrasným vlastnostiam. Nielen pre kvety, ale aj pre stonku, ktorej kôra sa v zime odlupuje a vytvára veľmi dekoratívny efekt. Známa je aj ako rastlina, po ktorej sa opice šmýkajú, práve kvôli hladkému povrchu kmeňa a ako strom svätého Bartolomeja vďaka tomu, že sa z nej odlupuje kôra (Svätý utrpel mučeníctvo mrzačenia).
Lagestroémia = dlhotrvajúca záplava kvetov
Kvety Myrty Krepovej sú skutočnými hviezdami. Sú zhromaždené v klasnatých kvetenstvách a majú výrazné odtiene ružovej, bielej, červenej či fialovej farby, ktoré dotvárajú strom alebo krík neuveriteľne rafinovaným spôsobom.
Predtým sme opísali kvitnutie Lagerstroemia ako neuveriteľne veľkolepé. Verte nám, ani v najmenšom sme to nepreháňali, skutočne sme pripravení to opakovať donekonečna. Lagestómia je letný kvitnucí zázrak ! V každom súkvetí, ktoré dosahuje okolo 15 centimetrov na dĺžku, sa nachádza veľké množstvo kvetov, ktoré sú od júna do septembra (v niektorých prípadoch môže kvitnutie oneskoriť) pripravené na každoročné bohaté kvitnutie na tejto nádhernej rastline či stromčeku. Dĺžka kvitnutia može v ideálnych podmienkach presiahnuť aj 4 mesiace.
Pestovanie lagestroémie
Lagestroémiu môžeme pestovať ako ker, tvarovaný viackmeň, na nízkom kmeni alebo ako strom. Je veľmi oceňovaná pre jednoduché pestovanie, ale svoje prvenstvo má hlavne v tom, že je veľmi dekoratívna. Pochváliť sa môže aj cez zimu svojou kôrou, ktorá sa počas zimy jemne odlupuje a má škoricová farbu a robí počas zimy Lagestrómiu veľmi dekoratívnu.
Lagerstroémia preferuje pobyt na plnom slnku, aj keď v polotieni sa stále dokáže prekvapivo rozvinúť. Aby ste však dosiahli vynikajúci výsledok a vychutnali si pohľad na farebné a bohaté kvitnutie, je vždy lepšie vybrať si oblasti, kam slnečné lúče dopadajú bez toho, aby narazili na prekážky.
Hnojenie musí byť pravidelné, približne každé 3 mesiace podávajte aj rastline pomaly sa uvoľňujúce hnojivo bohaté na dusík, fosfor a draslík. Dôležité je nikdy neprerušiť hnojenie, aj keď je rastlina už veľká.
Lagestroémie sú vhodné na pestovanie v našich teplejších oblastiach, mrazuvzdorné sú do -15°C. Odrody, ktoré ponúkame, sú vysoko kvetnaté a dajú sa pestovať v záhrade aj v nádobách na terasách.
Aby lagerstroemie bohato kvitli vyžadujú každoročný rez v marci. Vetvičky z predchádzajúceho roka je možné zrezať o polovicu až 2/3, aby si zachovali kompaktný habitus a spôsobili tvorbu mladých výhonkov nesúcich kvety. Aplikujte hnojivo dvakrát ročne: v apríli na obnovenie vegetácie, v júli na podporu kvitnutia. V novembri môžete pridať aj kompostovaný hnoj.
Počas vegetácie je v období sucha potrebná pravidelná zálievka. V chladných oblastiach možno zabezpečiť zimnú ochranu: mulč z odumretého lístia a na ochranu pňa a kryciu plachtu na ochranu konárov.
Výsadba Lagerstroémie
Ideálny čas na výsadbu je od marca do októbra. Umiestňujú sa na plné slnko, prípadne do mierneho tieňa, do každej kvalitnej záhradnej pôdy, najlepšie bohatej na humus.
Pôdu si pripravte tak aby ste odstránili burinu a kamene, vyhĺbte aspoň 60 cm hlbokú jamu a šírku jamy prispôsobte veľkosti koreňového balu, v prípade potreby pridajte výsadbový kompost na zlepšenie pôdy. Mierne narušte korene rastliny a vložte do výsadbovej jamy. Rastlinu pri výsadbe výdatne zalejte. V prípade že chcete z lagerstroémie vytvoriť živý plot vysádzajte jednotlivé rastliny od seba 1 až 1,5m od seba
Pestovanie lagerstroémie v kvetináči na terase či balkóne
Lagerstroemia sa môžu pestovať aj v kvetináčoch (minimálne 50 cm širokých a hlbokých), v zmesi zloženej z rovnakých dielov záhradnej zeminy a zeminy na výsadbu. Staršie rastliny je potrebné presadiť do väčšieho kvetináča o priemere 70/80cm. Stále platí že aj pre lagerstroémiu v kvetináči by ste mali vybrať slnečné stanovisko a výsledok bude výnimočný.
Keď sa Lagerstroemie pestujú v kvetináčoch potrebujú častejšie polievania a pravidelné hnojenie tekutým hnojivom na podporu kvitnutia. Rastliny pestované v kvetináčoch sú chúlostivejšie ako tie vysadené v zemi, ktoré znesú aj nižšie teploty. Črepníkové rastliny je najlepšie počas zimy preložiť na chránené miesto.