Maliny
Maliny sú šťavnatým doplnkom pre vašu záhradu.
#ShowMore#
Maliny sú skvostné plody, ktoré nám prinášajú osviežujúcu chuť a veľké množstvo vitamínov, antioxidantov a ďalších živín. Maliny sú bez pochyby najobľúbenejším drobným ovocím a my vám prinášame hneď niekoľko rôznych druhov. Od klasických červených, cez zlaté až po čierne a tiež stálerodiace. Zistite, ktorý druh je najvhodnejší práve pre vás a začnite s pestovaním ešte dnes. Nech už ste začiatočník alebo skúsený záhradník, správnym výberom z našej ponuky zaručene dosiahnete hojnú úrodu kvalitných malín.
Najpredávanejšie
Maliny (rubus ideaus)
Maliny sú lahodné a výživné ovocie, ktoré môžete úspešne pestovať vo vašej záhrade alebo dokonca aj v kvetináči. Ich sladká chuť a bohatý obsah vitamínov a antioxidantov robia z malín jedno z najobľúbenejších ovocí. V tomto článku sa dozviete všetko potrebné o výbere miesta, príprave pôdy, výsadbe, pestovaní vo kvetináči, starostlivosti, strihu a ochrane malín pred chorobami a škodcami.
Výber miesta a príprava pôdy
Maliny si vyžadujú slnečné a priestranné miesto, kde budú mať aspoň 6 až 8 hodín priameho slnečného svetla denne. Vyberte miesto s dobre priepustnou pôdou, bohatou na živiny. Pred výsadbou odstráňte burinu, kamenie a dôkladne pripravte pôdu kompostom alebo hnojivom.
Výsadba malín
Maliny môžete vysádzať na jar alebo na jeseň. Vytvorte dostatočne veľké jamy, aby korene mali dosť priestoru. Umiestnite sadenicu do diery, nezabudnite pridať aj mykorízne huby a zasypte ju pôdou, dôkladne zatlačte a následne dobre zalejte.
Pestovanie malín v kvetináči
Maliny je možné úspešne pestovať aj v kvetináči, najmä trpasličie odrody. Vyberte dostatočne veľký kvetináč s drenážnym otvorom na dne. Zabezpečte kvalitný substrát a nezabudnite pravidelne zalievať. Kvetináč s malinami umiestnite na slnečné miesto.
Starostlivosť o maliny
Zalievanie je dôležité počas celej vegetačnej sezóny, najmä počas tvorby plodov. Uistite sa, že pôda je stále vlhká, ale nie premokrená. Maliny hnojte pravidelne hnojivom bohatým na dusík na jar a na konci sezóny aplikujte hnojivo s vyšším obsahom draslíka. Počas jesene sa uistite, že sú maliny pripravené na zimu. Odstráňte staré výhonky a zabezpečte, aby mali rastliny dostatok živín a boli chránené pred silným mrazom (napríklad mulčom).
Strih malín
Strih je dôležitý pre tvorbu nových výhonkov a udržanie poriadku. Po zbere plodov odstráňte staré výhonky, ktoré už nebudú prinášať plody. Nové výhonky pravidelne viažte ku podpore, aby sa zabránilo preťaženiu a deformáciám rastlín.
Ochrana pred chorobami a škodcami
Pravidelná kontrola rastlín je dôležitá pre odhalenie chorôb alebo škodcov. Používanie mulča okolo rastlín pomôže udržiavať pôdu čistú a znížiť riziko chorôb. Pri prvých príznakoch choroby alebo škodcov použite vhodné postreky alebo insekticídy.
Remontantné maliny a stále rodiace maliny
Ak chcete mať čerstvé maliny počas celej sezóny, zvážte výsadbu remontantných alebo stále rodiacich odrôd malín.
Sadenice malín
Pri výbere sadeníc dbajte na ich kvalitu a zdravotný stav. Zdravé sadenice majú lepšiu šancu na úspešný rast a plodenie.