Mandle
Svetovo najobľúbenejší orech môže rásť aj vo vašej záhrade !
#ShowMore#
Môže sa vám zdať, že pestovanie mandlí je tvrdým orieškom. Opak je však pravdou. V teplých oblastiach Slovenska je pestovanie tohto krásneho stromu už úplne bežné. Mandľa je na naše podnebné podmienky dobre adaptovaná a jej plodnosť môže ovplyvniť len neskorý jarný mrázik, keďže kvety namŕzajú už pri teplote pod -3 °C. Výhodou mandlí však je, že strom kvitne pomerne dlho a tak sa časť kvetov týmto mrazom vyhne.
Najpredávanejšie
Mandľa (Amygdalus communis)
Mandľovník bol jedným z prvých stromov, ktoré ľudstvo pestovalo zámerne. Toto tvrdenie je podložené faktom že mandle boli nájdené v hrobke Tutanchamóna, ktorý žil viac ako 1 300 rokov pred naším letopočtom. Ďalšie vedecké analýzy rastlinných zvyškov ukazujú, že mandle pestovali dávne kultúry v Stredomorí už v dobe bronzovej a o týchto chrumkavých zázrakoch sa zmieňuje dokonca aj Starý zákon.
Pestovanie mandlí
Pestovanie mandlí je o trochu náročnejšie ako pestovanie iných ovocných stromov, avšak pri správnej starostlivosti a dodržaní základných pravidiel pestovania sa Vám vaša mandľa odvďačí nádhernými kvetmi a bohatou úrodou chutných plodov.
Výsadba mandlí
Mandľovník miluje slnko, preto mu doprajte slnečné miesto, chránené pred silným vetrom s dobre priepustnú, hlinito-piesočnatú pôdu. Pôda by mala byť neutrálna až mierne zásaditá a pred samotným vysadením je vhodné dno výsadbovej jamy vystlať kompostom alebo kravským hnojom premiešaným so substrátom.
Náš tip :
- Nikdy nevysádzajte mandľu v bezprostrednej blízkosti broskýň, ich vzájomné opelenie by mohlo spôsobiť zhorknutie mandlí
Starostlivosť o mandľu
Mandle si vyžadujú pravidelnú zálievku, pri ich pestovaní je veľmi dôležité aby sa pôda udržiavala vlhká ale nie premokrená. Nedostatok vody sa hlavne v horúcom období prejaví rýchlym vädnutím listov, naopak prílišné polievanie by mohlo spôsobiť odhnívanie koreňov. Počas vegetačného obdobia sa tiež odporúča zálievku kombinovať s pravidelným hnojením s hnojivami na báze fosforu a draslíka.
Hnojenie mandlí sa vykonáva od jari až do jesene pričom zloženie hnojiva by sa malo zmeniť. Na jar využívame na hnojenie mandle hnojivá, ktoré podporujú rast konárov a listov, teda hnojivá s vyšším obsahom dusíka. Následne aplikujeme hnojivá ktoré podporujú kvitnutie a rodivosť, teda hnojivá s vyšším obsahom fosforu a draslíka.
Strihanie mandlí
Tak ako všetky ovocné stromy aj mandľa potrebuje pre svoj správny a hlavne produktívny rast pravidelný rez. Rez mandle vykonávame v čase jej vegetačného pokoja teda od decembra do februára. Pri reze odstránime najprv poškodené, staré či choré vetvy a následne sa zameriavame na odstránenie prekrývajúcich sa vetví, a presvetlenie koruny. Nakoniec všetky výhony skrátime o požadovanú dĺžku nie však viac ako 30 % ich dĺžky.
Odrody mandlí :
Mandľa Vama (Amygdalus communis Vama)
Vama je neskorá a cudzoopelivá mandľa s veľkým a sladkým plodom. Jej škrupina je stredne silná. Strom plodí bohato a pravidelne a jeho koruna rastie bujne ale ľahko sa tvaruje. Táto mandľa kvitne neskôr čo jej napomáha odolať neskorým jarným mrazom.
Mandľa Macrona (Amygdalus vulgaris Macrona)
Macrona je tradičná španielska odroda samoopelivého mandľovníka. Kvitne skoro, nádhernými ružovými kvetmi citlivými na mráz. Jej mandle s tvrdou škrupinou, sú veľmi dobrej kvality a pre svoje vlastnosti sú často používané pri pečení. Čerstvé mandle sa zbierajú od júna, pričom bude potrebné počkať do septembra alebo októbra, kedy sa ovocie počas sušenia otvorí a odhalí mandle. Pre svoj rast vyžaduje slnečné stanovisko, dobre odoláva suchu a dokáže sa prispôsobiť aj chudobným a kamenistým pôdam.
Mandľa Princess (Amygdalus vulgaris princesse)
Princesse je odroda mandľovníka, nazývaná aj „Pistácia“ kvôli chuti mandlí, ktoré toto ovocie pripomínajú. Odroda princess je stará odroda (1807) so stredne silou produkciou a veľmi jemnými škrupinami. Táto odroda vďačí za svoj názov skutočnosti, že jemná žena dokázala rozbiť jej veľmi jemnú škrupinu. Princezná je pomerne malý strom s tmavozelenými zubatými listami, vyžaduje si slnečné stanovisko a dobre odoláva suchu. Plody sa môžu zbierať ako čerstvé biele mandle od júna alebo na suché použitie môžete mandle zberať v auguste a septembri a uchovávať plody až 12 mesiacov.