Muchovníky
Očarujúce kríky plné chuti a krásy presne pre vašu záhradu.
#ShowMore#
Muchovníky sú skvostnými ovocnými kríkmi, ktoré vás očaria nielen bohatou úrodou, ale aj pôvabnými kvetmi a jemnými lístkami. Tieto robustné rastliny sa v súčasnosti sa stále častejšie používajú v strihaných živých plotoch alebo ako okrasný ker v záhradách, kde sa tvaruje do kompaktných rozmerov a ako bonus prináša aj chutnú a zdravú úrodu. Okrem ich vynikajúcej chuti, muchovníky obsahujú aj množstvo prospešných živín a antioxidantov, čo ich robí nielen lahodným ovocím, ale aj zdravou voľbou pre vašu stravu.
Najpredávanejšie
Muchovník (amelanchier alnifolia)
Muchovník, pôvodom zo Severnej Ameriky, sa stal v posledných desaťročiach hitom v našich záhradách. Jeho plody majú pôsobivú podobnosť s čučoriedkami, no výrazne sa odlišujú. Na rozdiel od nich však nepotrebuje kyslú pôdu, výborne prosperuje na bežnej záhradnej pôde.
Muchovník je naozaj nenáročný, v záhradách ho najčastejšie nájdeme v podobe kríka s výškou 2 až 3 metre, ktorý počas rezania vytvára pôsobivý vizuálny dojem. Možno ho však sformovať aj do podoby malej dreviny, ktorá dodá záhrade štýlový nádych, aj keď s menšou úrodou. Biele kvety na jar, tmavomodré strapce plodov v lete a purpurové lístie na jeseň, skrášľujú záhradu po celý rok. Tento ker si vie zachovať svoju krásu až 70 rokov, teší tak nielen súčasná, ale aj budúce generácie.
Pestovanie muchovníka
Pre muchovník je najlepšie slnečné stanovisko, ale keďže je výborne mrazuvzdorný do -40°C zvládne aj neideálne podmienky. Na pôdu má skromné nároky, no určite ho potešíte vyšším podielom organickej hmoty a pravidelným zavlažovaním v období sucha. Aj keď jeho korene siahajú hlbšie, buriny dokážu byť výraznými konkurentmi o vodu a živiny. Preto pri starostlivosti o muchovník nezabudnite na odstránenie burín a plošnú okopávku. V parkových výsadbách nechajte muchovník vyniknúť vo svojom prirodzenom habitate a saďte ich vo väčšej vzdialenosti. Týmto spôsobom môžu niektoré odrody dosiahnuť šírku niekoľkých metrov. V obmedzenejšom priestore záhrady však uprednostnite pravidelný rez, ktorý udrží ker v nižšom tvare. Orezávajte ho podobne ako ríbezle, s dôrazom na obnovu plodonosných výhonov.
Muchovníky sú štedré vo svojej úrode. Svoje prvé ovocie produkujú takmer ihneď a z jedného kríka získate okolo 5 kg plodov. Ich forma aj chuť nápadne pripomínajú čučoriedky. Okrem toho, muchovníky sú plné prospešných látok. Sú bohaté na antokyány a vitamíny A, B a C. Až 30 % ich hmotnosti tvoria ovocné cukry. Dajú sa mraziť, sušiť, zavárať či použiť na výrobu džemov, marmelád, likérov alebo ovocných destilátov.
Choroby a škodcovia sú v ich prípade zriedkavosťou. Pestovanie nevyžaduje postreky a muchovník odoláva mnohým chorobám.
Odrody muchovníka
Thiessen: Vysoko obľúbená odroda, ktorá si za necelých 20 rokov získala druhé miesto medzi najpestovanejšími odrodami v Kanade. Rastie do výšky 4 – 5 m a šírky 4,5 m. Plody dosahujú približne 17 mm, sú guľaté, modročiernou farbou a chutia sladko.
Smoky: Staršia odroda od roku 1952, ktorá je základom kanadského pestovania. Dorastá až do 4,5 m, no udržuje sa na 2,5 – 3 m. Je vysoko výmladková, no dlhoživá – až 70 rokov. Plody sú sladké, guľaté a priemerne dosahujú 14 mm.
Prince William: Dorastá do 3 m. Plody sú stredne veľké a sladké, vhodné na konzum aj na spracovanie.